54. ročník MIK 2. - 11.
července
2021
Uzávěrka přihlášek
31. května 2021
qrchart hudebni-fakulta-jamu
Kategorie: Kurzy

Hoboj

Jurij LIKIN 

Jurij Likinje českým hudebníkem běloruského původu. První ocenění (Mezinárodní soutěž Concertino Praha 1984) přišlo již při jeho studiu na Hudebním lyceu v Minsku a svou úspěšnou sólovou kariéru zahájil Jurij tehdy vystoupením s orchestrem na pódiu Běloruské filharmonie. V získávání prvních cen na nejvýznamnějších národních i mezinárodních soutěžích pokračoval tento muzikant také během svého studia na Běloruské hudební akademii u profesora Borise Ničkova. Ve stejnou dobu začal rovněž působit jako sólo hobojista v Symfonickém orchestru Běloruské filharmonie a jako hostující hobojista Sankt-Peterburgského symfonického orchestru. 

V roce 1992 získal stipendium francouzské vlády pro studium na Pařížské

konzervatoři u prof. Maurice Bourguea; u stejného pedagoga pak studoval sólovou i komorní hru v Praze. V roce 1994 získal Jurij Likin angažmá v Pražské komorní filharmonii. Ve stejném roce se stal členem Pražského dechového kvinteta a sólo-hobojistou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, kde působí dodnes. Vystupuje na četných hudebních festivalech v Evropě, Japonsku a USA, jako sólista i komorní hráč natočil řadu skladeb pro Český a Běloruský rozhlas, Radio-France, RAI a pro řadu gramofonových společností. V roce 1999 obdržel prestižní výroční cenu francouzských kritiků „Choc du Monde de la Musique“ za nahrávku komorních skladeb Leoše Janáčka. 

Pravidelně je zván na mezinárodní mistrovské kurzy ve Francii, Anglii, Japonsku, Rusku a USA. Vede také workshopy výroby hobojových strojků a opravy hobojů. Od roku 2009 je profesorem hoboje a od roku 2013 proděkanem Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, hraje na nástroj Fossati-Paris model 20th Anniversary. 

Popis výuky

Kurzy jsou vhodné pro studenty středních a vysokých škol a jsou koncipovány jako příprava na přijímací zkoušky středních a vysokých škol v tuzemsku a v zahraničí. Kurzy jsou zaměřeny na estetiku tónu a řešení problémů prstové a dechové techniky hobojisty.

Téma přednášek a workshopů:  Metodika hry na hoboj, Základní aspekty estetiky tónu při hře na hoboj, Proporce hobojového strojku, Orchestrální party a příprava na konkurz do orchestru.

print Formát pro tisk