Kategorie: Kurzy

Varhany

Pavel Kohout

Pavel KohoutČeský varhanní virtuos Pavel Kohout (1976), vítěz a laureát mnoha prestižních mezinárodních varhanních soutěží v Lublani 1998, Vilniusu 1999, Tokiu 2000 získal renomé světové uznávaného koncertního hráče díky výjimečnému talentu, oslnivé technice a přirozenému hudebnímu citu. Je nositelem též speciálních cen z hudebních soutěží za nejlepší interpretaci děl J. S. Bacha a držitelem ceny „Dancing Angel“ od EUMC. Soutěžní úspěchy tak otevřely cestu k recitálům na význačných mezinárodních hudebních festivalech, v koncertních sálech, katedrálách, kostelích a na mnoha dalších koncertních místech na celém světě. 

Pavel Kohout studoval na pražské konzervatoři a HAMU v Praze (doc. J. Tůma) a též na Sweelinckově konzervatoři v Amsterdamu, kde se zabýval historicky poučenou interpretací varhanní hudby pod vedením Prof. Jacqua van Oortmerssena. Čerpal rovněž z vědomostí a zkušeností věhlasných lektorů: Haralda Vogela, Oliviera Latryho, Jeana Boyera, Petera van Dijcka, Ludgera Lohmana. V roce 2010 obdržel doktorát na HAMU, kde se zabýval autentickou interpretací díla Josefa Segera a autorů jihoněmecké varhanní školy. 

Vyučuje na Hudební fakultě Janáčkovy Akademie múzických umění v Brně a  mezinárodních mistrovských kurzech, poskytuje soukromé konzultace. Sólová koncertní činnost ho zavedla do všech států Evropy, ale také opakovaně do Japonska, Jižní Koreji, Hongkongu, Singapuru, Tchaj-wanu, Izraele, Sýrie, Ruska, USA, Mexika, Kolumbie, Austrálie, na Nový Zéland a Kubu. Hostoval opakovaně na významných domácích festivalech jako např. MHF Pražské Jaro, Český Krumlov, Janáčkův Máj, Janáčkovy Hukvaldy, Concentus Moraviae. Jako sólista vystoupil s mnoha význačnými domácími i zahraničními orchestry. Umělecká činnost Pavla Kohouta zahrnuje produkci nahrávek na CD, pořady pro Český rozhlas a televizi i další stanice jako BBS, SBS, ORB, Rádio 3 a je též dramaturgem varhanní řady „Stříbrná“ Filharmonie Hradec Králové. 

www.pavelkohout.org

print Formát pro tisk